Football fixtures

editorial image
0
Have your say

Here’s a quick look at Saturday’s (October 6) football fixtures for competitions involving a selection of East Antrim-based teams (in bold).

Steel and Sons Cup

Ards v Larne; Knockbreda v Linfield Swifts; Glentoran II v Wellington Rec; Larne Tech v Immaculata; Dromara Village v Ballyclare Comrades; Dundela v Kilmore Rec; Lisburn Rangers v Crumlin Utd.

Northern Amateur League

Premier Division: Killyleagh YC v Albert Foundry; Islandmagee v Comber Rec; Dunmurry Rec v Ards Rangers; Malachians v Nortel.

Division 1A: Derriaghy v Downpatrick; Drumaness v UUJ; Orangefield v Rosario; Crumlin Star v Abbey Villa; East Belfast v Barn United; Dundonald v Grove United.

Division 1B: Holywood v Downshire; Rathfern Rangers v Saintfield; Newcastle v B’hinch Utd; Rathfriland Rangers v Sirocco Works; Ballywalter Rec v Bangor Rangers; Dunmurry v Bloomfield.

Division 1C: Bangor Ams v Shorts; Newington Rangers v Mossley; 18th N’abbey v Bangor Swifts; Donard Hospital v St Patrick’s; Dromore Ams v Kilroot Rec; Groomsport v 1st Bangor; Iveagh Utd v Bryansburn.

Ballymena and Provincial League

Intermediate Division: Ballynure Old Boys v Desertmartin; Clough Rangers Athletic v Brantwood; FC Ballynure v Carniny Amateurs; Raceview v Dunloy.

Junior Division One: Ballyclare Comrades Res v Desertmartin Swifts; Larne Olympic v Cookstown Olympic; Mallusk Athletic v Ballymoney Utd Res; Tobermore Utd Res v Magherafelt Sky Blue Res; 3rd Ballyclare Old Boys v Killymoon Rangers Res.

Junior Division Two: Carniny Amateurs v Ballyclare North End; Chimney Corner Res v Ballynure Old Boys ‘B’; Moyola Park Olympic v Carnmoney FC; 1st Mossley YM v FC Larne.

Junior Division Three: AFC Carrick v 1st Carrickfergus OB; Encore FC v Carrickfergus YC; Rathcoole FC v Sport & Leisure Swifts Res; Remo FC v 14th Newtownabbey; Cookstown RBL v FC Whiteabbey; York Road Loughside ‘B’ v Ballysillan Swifts.

County Antrim Junior Shield: Glebe Rangers Res v 4th Newtownabbey OB; Woodlands v St Malachy’s OB; Castle Star v Strangford; York Road Loughside ‘A’ v Derriaghy CC II; Shankill Elim ‘A’ v FC Ballynure Res; Antrim Rovers v Sirocco Works II.