Inver Area Women’s Institute annual competition awards

Tracy McIlwaine received an award for most points overall in the art section from Jacqueline Moore. INLT 21-318-PR
Tracy McIlwaine received an award for most points overall in the art section from Jacqueline Moore. INLT 21-318-PR

INVER Area Women’s Institute annual competitions, held in First Larne Presbyterian Church hall, displayed the many and varied skills of WI members.

The high standard of exhibits on show made judging very difficult and the members of the public who visited the event were able to see for themselves the hard work involved.

Chairperson Jacqueline Moore extended a warm welcome to all present and congratulated all WI members on the magnificient entries. She also expressed her sadness and thanks in saying goodbye to Federation Executive member Joan Arnold who has completed her three years in office. Glynis Alexander presented Joan with a basket of flowers and a gardening token while members stood to give her a standing ovation.

Jacqueline then welcomed the new Federation Executive member for Inver Area, Tracey McIlwaine from Gleno WI.

The presentation of a £250 cheque was made to Rosie Hassin from the Ulster Cancer Foundation.

The presentation of trophies by Jacqueline Moore was as follows:

Floral art, class 1A (Stewart Trophy): 1. Carol Houston (Larne WI).

Floral art, class 1B (Larne Borough Cup): 1. Anna McEvoy (Glenarm WI).

Floral art, class 1C (Floral Perpetual Trophy): 1. Anita Maxwell (Cairncastle WI).

Floral art, class 1D (Magheramorne Trophy): 1. Anne Mundell (Gleno WI).

Floral art, class 1E (Magheramorne vase): 1. Ida Woodside (Magheramorne WI).

Institute with the most points (English Cup): Gleno WI.

Individual with most points (Larne Borough Cup): Ida Woodside (Magheramorne WI).

Baking, class 2A (Mullaghdubh Cup): 1. Heather Adamson (Ballycarry WI).

Baking, class 2B (Glynn candle): 1. Mary Huey (Gleno WI).

Baking, class C (Ballynure Trophy): 1. Mary Rainey (Cairncastle WI).

Baking, class D (Larne Trophy): 1. Elizabeth Campbell (Ballycarry WI).

Institute with the most points (Cairncastle cake basket): Ballycarry WI.

Individual with most points (Betty Martin Cup): Mary Wilson (Gleno WI) and Mary Rainey (Cairncastle WI) (tie).

Chairperson’s Award, crystal paperweight: Isobel Clarke (Larne WI).

Handicrafts, class 3A (Glynn crystal bowl): 1. Sally Burns (Magheramorne WI).

Handicrafts, class 3B (McManus Trophy): 1. Isobel Clarke (Larne WI).

Handicrafts, class 3C (Whitehead Trophy): 1. Elena Ferguson (Larne WI).

Handicrafts, class 3D (McNeill Trophy): 1. Margaret Davidson (Gleno WI).

Individual with the most points (Larne Borough Cup): Anne Mundell (Gleno WI).

Institute with the most points (McClintock Trophy): Larne WI.

Art, class 4A (Warner Trophy): 1. June Stirling (Larne WI).

Art, class 4B (Kilkenny Jug): 1. Isobel Boyle (Glenarm WI).

Institute with the most points (Larne Borough Cup): Glenarm and Ballycarry (tie).

McConnell Rose Bowl, team event: Magheramorne WI.

Individual with the most points (Kirkpatrick rose bowl): Anne Mundell (Gleno WI).

Institute with the most points (McCracken crystal bowl): Gleno WI.

Federation Hobby Craft Trophy: Margaret Davidson (Gleno WI).

Federation Homecrafts Awards (Hilda Stewart Trophy): Elaine Kirkpatrick (Larne WI).

Federation awards, most new members: Gleno WI.

Federation awards, Olive Kane Cup for wool embroidery: Rita McCullough (Gleno WI).

Federation awards, Eileen McCoubrey Cup for traditional white embroidery: Mary Huey (Gleno WI).

Federation awards, Mary Boyd Trophy (international): Elaine Kirkpatrick (Larne WI).

Federation awards, Joy Swann Salver for painting: June Stirling (Larne WI).

Federation awards, Quoile Trophy for best magazine cover photo: Anita Maxwell (Cairncastle WI).

Federation awards, Music Festival, Priory Cup: Gleno WI (choir); Deborah Horan Trophy (best overall winner): Gleno WI (choir); Sam Henry Cup (solo folk); Julie Inglis (Glenarm WI).

Federation awards, gold spinning wheel winners: June Stirling (Larne WI), Carol Houston (Larne WI), Isobel Clarke (Larne WI), Annette Linton (Cairncastle WI) and Anne Mundell (Gleno WI).