Rita scoops Best In Show cup

Larne Mayor Maureen Morrow presents Rita O'Lynn with one of her trophies at the Larne Borough Council Flower Show. INLT 35-357-PR

Larne Mayor Maureen Morrow presents Rita O'Lynn with one of her trophies at the Larne Borough Council Flower Show. INLT 35-357-PR

0
Have your say

Rita O’Lynn, a multiple prize winner with a selection of roses and pot plants, won Best In Show at Larne Borough Council’s annual flower show.

She was presented with the coveted Cllr Bobby and Betty McKee Cup for a cactus exhibited in a 24-inch pot.

In Larne’s own version of TV’s Great British Bake Off – staged for the first time in the newly renovated Larne Market Yard – Julie Robinson triumphed with a fruit cake to win the Ethel Smith Cup, but was pipped to the Cllr JR Beggs Cup for most points overall in the home industry section by Ivan Morrow.

Billy Hunter’s massive cabbage won him the Larne Borough Council Parks Department bowl for the best floral or vegetable exhibit.

Trophy winners:

• Holden Cup, best floral exhibit, cut flowers - Eve Tyrell.

• Committee Cup, best rose exhibit - Rita O’Lynn.

• Seymour Cup, best pot plant - Eve Tyrell.

• McNeill Cup, best sweet pea exhibit - Daniel Wylie.

• HJ Boyd Memorial Cup, best collection of vegetables - J & D Crawford.

• Mayor’s Cup, most points in veg section - Billy Hunter.

• Inver Garden Centre Cup, most points, dahlia section - Charles Holmes.

• Inver Rose Bowl, best exhibit of dahlias - Charles Homes.

• Cllr JR Beggs Cup, most points, home industries - 1, Ivan Morrow; 2, Julie Robinson; 3, Pat Hunter.

• Ethel Smith Cup - best exhibit, baking - Julie Robinson.

• Inver Nurseries and Garden Centre Cup, best children’s exhibit - Emily Quinn.

• Borough Council Cup, most points, floral art - Ida Woodside.

• WI Crystal Bowl for member with most points, floral art and home industry - Pat Hunter.

• Cllr Bobby and Betty McKee Cup, best in show - Rita O’Lynn.

• Larne Council Parks Department Bowl, outstanding exhibit - Billy Hunter.

• Plaque, most points, cut flowers - J & D Crawford.

• Plaque, most points, novice floral art - Avril Graham.

• Plaque, best cactus exhibit - Rita O’Lynn.

• Larne Council Art Cup, best art exhibit - June Stirling.

Cut flowers:

• Sweet pea - 1, Dan Wylie; 2, Shirley Woodside; 3, Rita O’Lynn.

• Sweet pea - 1, D Wylie; 2 and 3, J & D Crawford.

• Roses - 1, R O’Lynn.

• Roses - 1, Charles Holmes.

• Roses - 1, R O’Lynn.

• Roses - 1 and 2, William Burns; 3, R O’Lynn.

• Roses - 1, R O’Lynn.

• Gladioli, large - 1, J & D Crawford.

• Gladioli, large - 1, J & D Crawford.

• Dahlias - 1 and 2, J & D Crawford; 3, C Holmes.

• Dahlias - 1, 2 and 3, David McClean.

• Dahlias - 1, C Holmes; 2 and 3, J & D Crawford.

• Dahlias - 1, D McClean; 2 and 3, J & D Crawford.

• Dahlias - 1, 2 and 3, C Holmes.

• Dahlias - 1, 2 and 3, C Holmes.

• Dahlias - 1, D McClean; 2, C Holmes; 3, William Crawford.

• Dahlias - 1, J & D Crawford; 2 and 3, W Crawford.

• Dahlias - 1, J & D Crawford; 2 and 3, C Holmes.

• Dahlias - 1, J & D Crawford; 2 and 3, C Holmes.

• Dahlias - 1 and 2, C Holmes; 3, J & D Crawford.

• Perennials - 1, Shirley Woodside; 2, Joe Moore; 3, R O’Lynn.

• Annuals - 1, R O’Lynn; 2, J & D Crawford; 3, Pat Hunter.

• Pansies - 1, P Hunter; 2, Ida Woodside; 3, W Burns.

• Chrysanthemums - 1, P Hunter.

• Hydrangea - 1 and 2, Jim McKay; 3, R O’Lynn.

Pot plants:

• Geranium - 1, R O’Lynn; 2, Frances Blair; 3, Thomas Alexander.

• Fuchsia, other than standard - 1 and 2, W Burns; 3, Billy Hunter.

• Fuchsia, standard - 1, 2 and 3, Eve Tyrell.

Begonia in pot - 1, Jim Vauls; 2, June Stirling; 3, W Burns.

• Any other flowering plant - 1 and 3, Jean Robinson; 2, Christine Paisley.

• Foliage plant in pot - 1, I Woodside; 2, J & D Crawford; 3, J Robinson.

• Cactus, three-inch pot - 1, R O’Lynn.

• Cactus, four-inch pot - 1, R O’Lynn; 2, B Hunter; 3, Vera Blair.

• Cacti collection - 1, R O’Lynn.

• Cactus in pot - 1, R O’Lynn; 2, B Hunter.

• Succulent, three-inch pot - 1, R O’Lynn.

• Succulent, four-inch pot - 1, R O’Lynn.

• Succulent collection - 1, R O’Lynn.

• Cacti or succulent, 24-inch pot - 1, R O’Lynn.

Vegetables:

• Potatoes - 1, B Hunter; 2, Jim McKay; 3, Stephen McConnell.

• Potatoes - 1, B Hunter; 2 and 3, J McKay.

• Cabbage - 1, B Hunter; 2 and 3, S McConnell.

• Cauliflower - 1 and 3, Tom Alexander; 2, J & D Crawford.

• Courgette - 1, Ken Hall; 2 and 3, S McConnell.

• Peas - 1, K Hall; 2, S McConnell; 3, T Alexander.

• Mange tout - 1, J McKay; 2, R O’Lynn.

• Broad beans - 1, J McKay; 2 and 3, J & D Crawford.

• Runner beans - 1 and 2, S McConnell; 3, J & D Crawford.

• French beans - 1, S McConnell; 2, Ian Donaldson; 3, Arlette Bataille.

• Carrots - 1, J & D Crawford; 2 and 3, B Hunter.

• Parsnips - 1, 2 and 3, B Hunter.

• Turnips - Paul Nicholl; 2, S McConnell; 3, R O’Lynn.

• Swede - 1, Mark Graham; 2, J Robinson.

• Parsley - 1, 2 and 3, J McKay.

• Leeks - 1 and 2, J McKay; 3, B Hunter.

• Table celery - 1, J McKay; 2 and 3, S McConnell.

• Marrow - 1, P Nicholl; 2, S McConnell; 3, Nigel Lennox.

• Onions from sets - 1 and 3, B Hunter; 2, J & D Crawford.

• Onions from seed - 1 and 3, B Hunter; 2, D Wylie.

• Beetroot - 1, S McConnell; 2, T Alexander; 3, P Nicholl.

• Rhubarb - 1, J McKay; 2, N Lennox; 3, T Alexander.

• Cabbage lettuce - 1 and 2, B Hunter; 3, S McConnell.

• Shallots - 1 and 2, J & D Crawford; 3, J McKay.

• Tomatoes - 1 and 3, J & D Crawford; 2, D Wylie.

• Cucumber - 1, 2 and 3, K Hall.

• Selection of veg - 1, J & D Crawford; 2 and 3, S McConnell.

Flower arrangement:

• Anniversary Waltz - 1, I Woodside; 2, Pat Hartin; 3, Pat Hunter.

• Shine Bright Like A Diamond - 1, I Woodside; 2, P Hartin; 3, Vera Blair.

• Reminiscence - 1, I Woodside; 2, P Hartin; 3, V Blair.

Novice:

• Diamond Are Forever - 1, Avril Graham.

• In The Golden Days - 1, B Simpson; 2, A Graham; 3, Sandra McFall.

• Children, nine-15 years:

• Then and Now - 1, Kelly Patterson; 2 and 3, Emily Quinn.

• Rock Around The Clock - 1, E Quinn; 2, Mark Graham; 3, Amy Quinn.

Home Industry:

• Strawberry jam - 1 and 2, Ivan Morrow; 3, Frances Blair.

• Raspberry jam - 1, Julie Robinson; 2, I Morrow; 3, Wilson Blair.

• Blackcurrant jam - 1 and 2, I Morrow; 3, Mary Brennan.

• Gooseberry jam - 1, Frances Blair; 2, I Morrow; 3, Daniel Wylie.

• Marmalade - 1, John Kissick; 2, I Morrow; 3, M Brennan.

• Rhubarb jam - 1, Annie Shields; 2, I Woodside; 3, I Morrow.

• Chutney - 1, I Woodside; 2, Janie McFerran; 3, Julie Robinson.

• Chocolate sandwich, iced - 1, Julie Robinson; 2, P Hunter; 3, Diane Rowney.

• Four drop scones - 1, Emma McAlister; 2 and 3, I Morrow.

• Four fruit scones - 1, P Hunter; 2, Julie Robinson; 3, I Morrow.

• Madeira cake - 1, Jean Robinson; 2, Anna Mills; 3, I Woodside.

• Filled butter sponge - 1, Nicola Cowan; 2, P Hunter; 3, M Brennan.

• Three sweet muffins - 1, P Hunter; 2 and 3, Julie Robinson.

• Fruit cake - 1, Julie Robinson; 2, Diane Hawthorne; 3 P Hunter.

• Filled sponge sandwich - 1, Annie Shields; 2, I Morrow; 3, Jean Robinson.

• Three apple creams - 1, Julie Robinson; 2, A Shields; 3, C Paisley.

• Three iced German biscuits - 1, A Shields; 2, D Rowney; 3, C Paisley.

• Decorated cake - 1, Julie Robinson; 2, Ross McFerran.

• Plate of shortbread - 1, M Brennan; 2, Julie Robinson; 3, Eve Tyrell.

• Three pancakes - 1, P Hunter; 2, C Paisley.

• Apple tart - 1, Julie Robinson; 2, A Mills; 3, Julie Strahan.

• Two soda farls - M Brennan; 2, Jean Robinson; 3, I Morrow.

• Oven wheaten - 1, Frances Blair; 2, I Morrow; 3, P Hunter.

• Four potato bread - 1, I Morrow; 2, M Brennan; 3, P Hunter.